ШЛЯХИ САМОПІЗНАННЯ ТА САМОРОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ
Мета: розкрити
суть поняття особистість, показати шляхи самопізнання, самовизначення,
саморозвитку і самореалізації особистості, спонукати дітей до вірного
особистісного вибору в житті.
Обладнання: магнітофон,
плакати й таблиці з висловами, схеми для самоаналізу і
розв'язання проблемних ситуацій, аркуші мети, релаксаційна музика.
Хід заняття
Слово психолога (педагога)
В чому полягає суть і сенс людського життя?
В чому таємниця появи людини в цьому
світі? Яке її призначення? Як співвідносяться
її життя як суспільної істоти з її
особистою життєвою долею? Чи може людина
будувати життя за своїм власним проектом,
чи її життя наперед визначене якимись зовнішніми силами? Які колізії
переживає особистість у повсякденному плині
життя і в періоди кризового стану та на
переломі історичних епох? Ці питання належать
до категорії «вічних».
Пізнання людиною самої себе, таємниць свого
життя — один із аспектів її духовного пошуку, що сягає углиб
століть. За переказом Платона, сім мудреців Стародавньої
Греції, зійшовшись у храмі Аполлона в Дельфах, написали на ньому:
«Пізнай самого себе!»
Кожне нове покоління людей прагне не тільки
осягнути загальнолюдський зміст проблем суті існування людини, а й
творчо вирішити їх згідно з духом свого часу.
Юність — це вік, коли людина робить одне
з найважливіших своїх відкриттів — відкриває саму себе. У цих пошуках
глибокий зміст: кожен може розкрити свої реальні,
досі незнані можливості: Щоб виявити й використати їх, треба знайти
себе — тобто вивчити й оцінити. Одразу зауважу, що
нікому не дано точно пізнати свої можливості й визначити своє
майбутнє, та все ж кожному під силу накреслити власний шлях створення себе. Кожному слід знати, що він спроможний посилити в собі, а що відкинути, чи хоча б
пом'якшити.
Заповнення «Аркуша мети»
На аркуші зображено одноповерховий будинок
(стіни, дах, стежку до дверей). Малюнок займає весь аркуш. На даху
будинку потрібно написати мету, яку ви ставите перед собою в
житті. На стіні — завдання, вирішивши які можна досягти заданої мети.
На стежці записуються методи, способи вирішення завдань. Праворуч і
ліворуч від
стежки — бар'єри, перепони, які заважають досягти вказаної мети.
Самореалізація
Бесіда
з учнями
—Що таке
особистість?
—Що
значить бути особистістю?
—Чи
легко бути особистістю? Чому?
—Чи
кожну людину можна назвати осо
бистістю?
—Які фактори
впливають на розвиток
особистості?
—На розвиток
особистості впливають два основні фактори: біологічний і
соціальний.
Уже з народження під впливом біологічного
фактора діти мають різні рівні активності, ритмічність станів організму,
рівень сприйняття нових ситуацій, людей.
Соціальний фактор — це вплив трьох життєвих
середовищ: сім'ї; дитячого садка, школи; «вулиці», ровесників.
Аутотренінг
Звучить
релаксаційна музика. Уважно прочитайте такі судження.
1. Усі
ми себе так чи інакше недооцінюємо. В кожного з нас є образ себе
гіршого,
ніж ми є насправді.
2. У
чомусь я себе переоцінюю. У мене є внутрішній образ себе кращого, ніж я
є насправді.
3. Я
потайки уявляю також образ себе такого, яким мені хотілося б бути,
— ідеал
ізовану модель своєї особистості, що практично недосяжна й тому
безплідна.
4.У мене є
також образ того, яким мені хотілося б здаватися оточуючим,
—протилежний тому, яким я є в дійсності
5. У мені присутні також образи того, яким мене бачать інші люди, яким вони
мене вважають; деякі з цих образів
мені подобаються, а деякі викликають
у мене протест.
6. Зрештою, у мене є образ того, яким мене
хотіли б бачити інші люди, — образ очікуваних ними змін моєї
особистості.
Після кожного висловлювання закрийте очі й
певний час подумайте про цей образ. Нехай він виникає перед вашим внутрішнім
зором; старайтеся чітко побачити його, зверніть увагу на
пов'язані з ним почуття. Дайте відповідь собі самому, на підставі яких мотивів, цінностей, цілей, переживань ви вважаєте ідеальним свій особистісний образ.
Вірш
«Така безвихідь і така печаль»
[Читає учень)
Така
безвихідь... і така печаль,
Як плаче
осінь сивими дощами.
І де ж те
небо, де та світла даль,
Що підведе
веселку поміж нами.
Такі повислі
хмари на душі,
Таке вороння
серце криком крає.
І чим вогонь
пекельний погасить,
Що так
невтішно у душі палає.
І так пече,
і так мене болить...
Не витримав?
В згарищі загину?
Нехай
проклята буде
Богом мить, Що забира чутливість у
людини.
Я не збагну.
Нічого не збагну... Невже немало сліз іще пролито?!
Я проклену
цей світ. Я проклену, Якщо він дозволяє душу вбити.
Яким же
помолитися богам І перед ким упасти на коліна? ..
.1 куриться легенький фіміам. А серце кам'яніє, кам'яніє...
Бесіда
«Що таке духовність?»
Відродження
національної самосвідомості починається з
духовного відродження нації. Особистість
повинна перебувати під постійним
впливом духовної культури свого
народу, своєї нації.
Що
ж таке духовність? Це стан „ внутрішнього психологічного
життя людини, одна з найважливіших характеристик особистості, основу яких становлять домінуючі цінності й світосприйняття людини. Духовність відбиває сформо-ваність моральної свідомості з переважанням твердих оціночних . суджень, ідеалів, національних і загальнолюдських цінностей, їхньої єдності.
Бесіда
з учнями
—Що
таке духовність у вашому розумінні?
—Чи вірите
ви в духовні сили українського народу? Чому?
—Чи молена
бути особистістю, не будучи духовно багатою людиною?
Легенда
про істину
Боги вирішили створити світ, вони створили
зорі, сонце, місяць, моря, гори, квіти. Потім вони створили людину.
Й нарешті вони створили істину.
Задумалися боги: куди сховати істину, щоб
людина її знайшла не відразу. їм хотілося, щоб людина шукала
істину якомога довше.
«Давайте сховаємо її на найвищій гірській
вершині», — сказав один.
«Давайте сховаємо її на найдальшій зірці»,
— сказав другий.
«Давайте
сховаємо її в морській глибині».
«Давайте сховаємо її на зворотній стороні
місяця».
Нарешті, найдревніший і наймудріший бог сказав: «Ні, ми
сховаємо її в серці людини. Вона буде шукати істину по всьому Всесвіту,
не підозрюючи, що носить ЇЇ в собі».
Отже, шукайте істину в собі. Вчіться, працюйте, намагайтеся
пізнати себе й ви зможете тримати своє життя
у надійних руках.
|