Мета: ознайомити з поняттям « толерантність» , « емпатія»
, бар'єри спілкування» . Набути навички
розуміння і прийняття! людей з
оточення, їх внутрішнього світу. Поглибити процеси саморозкриття, самоаналізу й подолання психологічних
бар'єрів. Закріпити довірчий стиль
спілкування у групі.
Обладнання: маркери, фломастери, ручки, аркуші паперу формату АЗ, А4, плакати, ножиці, журнали, клей,
магнітофон .
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Презентація. Знайомство з
гостями .Повідомлення теми,
мети заняття.
2 Айсбрекер -
привітання «Приємно сказати»
Всі учасники стають у коло і, простягнувши до центра
руки, вітаються один з одним, вимовляючи «Мені приємно сказати ...» Потім
усі беруться заруки й говорять: Нам приємно сказати всім «здрастуйте», побажати вдалого дня!» 3.
ПРАВИЛА ГРИ
-
Щирість
у спілкуванні.
-
Принцип
«тут і тепер» .
-
Таємниця.
-
Не
критикувати .
-
Активна
участь.
-
Повага
до мовця .
-
Довіра.
-
Дбайливе
ставлення до інших .
4 . Вправа
«Скринька сподівань» .
Учасники пишуть
на намистинках свої
сподівання від сьогоднішнього заняття .
5 . Вправа . Асоціативний ряд
«Толерантність»
Т -
терпимість.
О - оптимізм
Л - любов
Е - ентузіазм
Р - рівність
А - активність
Н - ніжність
Т - тактовність
Н - необхідність
І —
ініціативність
С - співчуття
Т - терпіння
Ь
Толерантність - це розуміння , повага , визнання рівноправності , відмова від тиску і насильства ,
визнання прав інших на свої думки й
погляди , прийняття інших людей такими
, які вони є , взаєморозуміння на основі згоди .
6 . Експрес
— діагностика «Що
означає бути толерантною
особистістю ?»
В анкетах учасників та у ведучих на плакаті записано риси
толерантної особистості. За
підсумками всіх анкет формується уявлення
групи про толерантну особистість . З поданих визначень діти обирають за трьома категоріями : риси , що
є в мене ; три головні риси
толерантної особистості ; уявлення групи
про толерантну особистість .
I. Інтерес до людей .
2 . Уміння слухати .
3 . Уміння співпереживати .
4 . Терпимість .
5.
Альтруїзм.
6.
Тактовність.
7 . Почуття гумору .
8 . Повага до інших .
9 . Відмова від тиску і насильства .
10 . Визнання прав інших на свої
погляди .
II. Прийняття
інших такими , які вони є .
12 . Взаєморозуміння на основі згоди .
7 . Колаж:
«Острів рівних»
Учасникам , розділеним на дві групи , дають завдання створити колаж . При цьому в першій частині виконання завдання учасникам на голови надягають корони з написами :
-
«Я нічого не вмію» ;
-
«Я найкращий» ;
-
« Пожалійте мене» ;
-
« Посміхайтеся мені» ;
-
«Я нікого не люблю» ;
-
« Я люблю, коли мене хвалять» ;
-
« Підбадьорюйте мене» ;
-
« Критикуйте мене» ;
-
« Говоріть про мене
погано» «
У другій частині виконання завдання корони знімають»
Після обговорення
вправи учасників підводять до висновку , що на сприйняття інших людей впливають установки , упередження , пов'язані з
расою , освітою , статтю, інтересами , статком тощо . Позиція « на рівних» є найефективнішою .
8 . Інформаційний блок « Як розуміти й відчувати
іншого» Нормальному перебігу
міжособистісного
спілкування можуть перешкоджати так звані« бар'єри спілкування» :
-
незрілі поверхові
судження;
-
стереотипи - упереджені
узагальнення;
-
заклопотаність і
зайнятість собою ;
-
бурхлива реакція на
емоційно забарвлені слова;
-
необгрунтоване перебивання
( люди, що
мають вищий
соціальний стан або владу , схильність переривати );
-
« прихований порядок
денний» ( учасники мають приховані і
інтереси ).
ПРАВИЛА ЕФЕКТИВНОГО СПІЛКУВАННЯ
-
Будьте відкриті до
співрозмовника й приймайте його таким ,
яким він є . Під « прийняттям» К . Роджерс розуміє приязне
ставлення до людини , що має безумовну цінність
,
незалежну від стану , поведінки або
почуттів .
-
Спробуйте почути все
повідомлення цілком.
-
Ваша увага має бути і
фізичною .
-
Участь у спілкуванні має
бути активною та відповідальною .
-
Спостерігайте за
невербальною реакцією партнера .
-
Висловлюйтеся ясно .
-
Говоріть від першої
особи .
-
Будьте уважним слухачем
.
-
Виявляйте емпатію.
Емпатія —уміння бачити світ очима інших, розуміти
його так само, як і вони, сприймати їхні вчинки з їхніх позицій і водночас здатність
сказати іншим про своє розуміння й дати можливість підтвердити або спростувати ці уявлення . Чим повніше людину
розуміють і приймають , тим більше вона намагається
скинути фальшивий фасад, що використовує при зустрічі з життям, і тим більше вона прагне йти вперед .(К. Роджерс)
9 . Релакс — пауза «Маяк»
Ведучий : « Займіть зручне положення
, заплющте очі. Розслабтеся . Уявіть
маленький скелястий острів далеко від землі .На вершині острова - маяк . Уявіть себе цим маяком , що стоїть на
скелястому острові. з вікон вашого верхнього поверху ви вдень і вночі , у гарну й погану погоду ,
надсилаєте потужний пучок світла , що є орієнтиром для кораблів ,
великих і маленьких ,з різними прапорами , різними людьми на борту . Пам'ятайте , що ваш промінь постійно ковзає по
океану , попереджає мореплавців про
мілину , а для людей на березі є символом
безпеки.
Тепер спробуйте відчути внутрішнє джерело світла в собі -
світла , що ніколи не гасне ...»
10 . Карусель
« Приємна розмова»
Учасники ,
поділені на дві групи , стають обличчям один до одного (зовнішнє і внутрішнє коло ) за принципом «
каруселі». Тренер дає приклади ситуацій ,
які необхідно програти .
Ситуація А. Перед вами людина , яку ви зовсім не знаєте,, бачите її вперше , але вам
дуже потрібно дізнатися ., як проїхати в якесь місце , де ви знаходитеся вперше .
Ситуація Б. Перед вами людина , яка вам дуже подобається . Ви давно хотіли поговорити з нею .
Ситуація В . Перед вами людина , яка чимось засмучена і ніяк не може заспокоїтись .Підійдіть до неї, почніть розмову
, заспокойте її.
При переході до
кожної наступної ситуації учасники по сигналу тренера роблять крок ліворуч ( праворуч ) за годинниковою
стрілкою . У такий спосіб кожний учасник має можливість програти ситуацію кілька разів з різними людьми .
11. Експрес — спілкування
«Приємна розмова» Під час цієї вправи учасникам
необхідно кидати один одному м'яч і говорити вислів , що починається словами «
Мені в тобі подобається ...» Через 5 - 10 хв
вислів замінюється « Нас із; тобою поєднує
...».
Аналіз і
обговорення: яку частину
вправи було легше виконати? Чому ? Як Ви сприймали
позитивні вияви уваги інших учасників ? Чи сприймалося це як прийняття вас
іншою людиною ? Що ви відчували під час цієї вправи ? Що відчуваєте зараз ?
12 . Енергейджер « Бджоли»
Всім учасникам
пропонують стати колом і заплющити очі. Потім ведучий каже : « Уявіть собі сонячний ранок . Ви - бджоли
. Вилітаєте на галявину і дзижчите . По моїй команди « бджоли , у вулик» ви із заплющеними очима повинні стати в рівне
коло».
Вправа
повторюється кілька разів . Вона спрямована на закріплення почуття згуртованості й довіри в групі.
13 . Вправи « Глечик розчарувань» і
«Валіза реалізованих надій» (або
« Валіза скарбів»
Учасникам пропонують записати свої
почуття й думки на зірочках і покласти їх у валізу , а також можна на
камінчиках написати свої розчарування й
кинути їх у « глечик розчарувань».
14 .
Притча — блюз
Жив собі хлопець із жахливим
характером . Якось батько дав йому мішок із
цвяхами і сказав по одному забивати їх у паркан щоразу коли хлопець
втратить терпіння і посвариться з кимось . Першого
дня хлопець забив 37 цвяхів . Згодом він навчився володіти собою і кількість
забитих цвяхів щодня зменшувалась . Хлопець зрозумів , що легше навчитися
володіти своїми емоціями , ніж забивати цвяхи .
Нарешті настав день , колін він не забив жодного цвяха .
Син підійшов до батька і сказав , що в цей день він не забив жодного цвяха . Тоді батько наказав синові витягти з паркана
по одному цвяху в той день , коли він не втратить самоконтролю
і ні з ким не посвариться . Минали дні і
згодом син міг сказати батькові, що в
паркані не залишилось жодного цвяха . Батько підвів сина до огорожі та сказав: « Ти добре поводишся , синку
, але подивися,
скільки дірок залишилося ...Огорожа вже ніколи і не
буде такою , як колись ...»
Коли ви з кимось
сваритесь і кажете йому щось неприємне , ви залишаєте
в ньому такі рани , як ці діри . І рани залишаються , незважаючи на те , скільки разів потім ви попросите пробачення . Словесні рани заподіюють такий самий біль , як і фізичні.
Друзі, якщо
можете , пробачте мені ті діри , що я, можливо, залишила у вашій огорожі. І якнайменше самі залишайте їх на своєму шляху . Не забиваймо цвяхи ворожості, нерозуміння , й жорстокості в
душі людей . Будьмо толерантними , а отже ., розуміймо один одного!
|